Perihal

- QIRA'AT
- Kota Bharu, Kelantan, Malaysia
- Mendapat pendidikan awal di Pondok Padang Lepai dan melanjutkan pelajaran di Maahad Muhammadi Kota Bharu dan seterusnya Maktab Perguruan Batu Lintang, Sarawak
CONTOH BACAAN
RIWAYAT WARSY
Pendidikan Islam Tahun 6
Persedian Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Harian
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Tahun : 6
Bilangan Murid : 35 orang
Umur : 12 Tahun
Tarikh : 18/4/2012
Masa : 30 minit
Tajuk : Tilawah
Sub Tajuk : Qalqalah
Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran pelajar akan dapat ;
a) Menyebut pengertian qalqolah dengan betul
b) Murid dapat membaca kalimah yang mengandungi hokum qalqolah .
c) menjawab soalan yang dikemukakan
Pengetahuan Sedia ada : Pelajar telah mengetahui tentang pentingnya
Membaca al-quran.
Penerapan Nilai : Beradab ketika membaca al-Quran.
Sumber P&P : Gambar, Keratan Akhbar dan LCD
Langkah/Masa | Isi Kandungan | Aktiviti P&P | Catatan |
Set Induksi (5minit) | Membaca doa penerang hati Menunujukkan gambar orang membaca al-quran. / guru membaca al-Quran secara bertarnnum. | 1) Murid diminta merenung gambar yang ditayangkan. 2) Murid diminta menyatakan apa yang terdapat dalam gambar yang ditayangkan 3) Guru mengaitkan dengan tajuk hari ini | Kemahiran berfikir: Reflektif Teknik: Sumbangsaran BBM: Gambar |
Langkah 1 (10 minit) | Definisi hokum Qlqalah | 1) Guru menerangkan konsep hokum Qlqalah dan berkongsi pengalaman murid-murid ketika membaca al-Quran. Murid melihat tayangan Video berkaitan dengan bacaan al-Quran; a) bertarannum(mujawad) b) murattal c) Tadwir d) hadar 2)Murid menyenaraikan Hukum min sakinah yang mereka ketahui. Dan juga berkongsi pengalaman ketika mereka belajar al-Qurani | Teknik: Soal Jawab BBM: LCD - Qalqalah kubro - Qaqalah asyadda kubro - Qalqalah syugro -BBm -Kad perkataan - ; |
Langkah 2 (10 minit) | Jenis-jenis qalqalah | 1) Murid-murid menyenaraikan jenis hukum qalqalah seperti i. qalqalah kubro ii qalqalah asyadda kubro iii.qalqalah syugro | |
Langkah 3 (2 minit) | Pekara yang perlu dihindari semasa membaca al-Qura Menjawa soalan yang dikemukann | 1) Membaca tidak bertajwid 2) Membac atau memegang al-Quran dengan tidak berwudhuk. | BBM: Keratan Akhbar Lembaran kerjar |
Penutup (3minit) | Rumusan dan Refleksi * Islam menitik beratkan aspek kebersihan . | Guru membuat kesimpulan bahawa Islam menekankan soal kebersihan dan hubungkait dengan kepentingan bacaan al-Quran. | Nilai: Kesedaran |
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 comments:
Post a Comment